Ako si vybrať správnu lepiace pásku pre stavebníctvo

Ako si vybrať správnu lepiace pásku pre stavebníctvo

Stavebné lepiace pásky partia medzi najrozšírenejšie pásky, pretože svoje uplatnenie nájdu pri montáži parozábran, slúžia ako tesniace pásky na dvere, používajú sa ako tesniaca vaňová páska, prípadne pri elektroinštaláciách sa používajú klasické izolačné pásky, bez ktorých si elektrikár nevie predstaviť svoju prácu.

Veľmi široké spektrum využitia stavebných pások kladie dôraz na ich rôzne vlastnosti. Jedno však majú všetky spoločné – sú odolnejšie a pevnejšie ako klasické lepiace pásky, práve z dôvodu väčšieho namáhania, vodeodolnosti, či izolácie od elektriny.

História lepiacich pások siaha do obdobia druhej svetovej vojny, kedy bolo potrebné dodať pre vojakov pásku, ktorá by bránila vstupu vlhkosti do puzdier s muníciou. Prvú pásky vyvinula firma Johnson & Johnson a dala jej názov Duck (kačka), keďže aj po povrchu pásky voda dokonale stekala, podobne ako je to u peria kačíc.

Ako si vybrať správnu lepiacu pásku pre svoju potrebu?

Nie všetky lepiace pásky určené na opravy a stavebníctvo sú vytvorené rovnako! Niektoré majú hrubšie lepidlo a pevnejšiu podložku. Lepiaca páska sa tiež dodáva v rôznych triedach, čo je jeden z faktorov, ktoré pomáhajú určiť správnu aplikáciu, na ktorú by sa mala použiť. 

Aké sú faktory, podľa ktorých sa rozhodnúť pre pásku?

  1. Pevnosť – hrúbka, priľnavosť, pevnosť v ťahu
  2. Prostredie – pri výbere, alebo špecifikácii pre predajcu si premyslite, či páska bude vystavená zlým poveternostným podmienkam, nízkym teplotám, vlhkosti, treniu, prachu, chemikáliám, UV žiareniu… Všetky tieto faktory môžu časom znížiť úžitkové vlastnosti pások
  3. Povrch – uvážte, či je povrch, na ktorý budete pásku aplikovať rovný, hrboľatý, poškodený, alebo má veľa rohov a uhlov, ktoré je potrebné zohľadniť
  4. Materiál – jeden z najdôležitejších faktorov, na ktorý musíte myslieť. Rozdielne pásky sa aplikujú na drevo, kov, plast, sklo, betón, kameň a podobne. Súvisí to predovšetkým s priľnavosťou pásky k materiálom. Inak drží páska na hladkých povrchoch ako sklo alebo plast a inak na štruktúrovaných ( drevo, betón ).
  5. Odtrhnutie – nie je to nevyhnutný faktor. Schopnosť rýchlo a jednoducho odtrhnúť pásku je skôr otázka rýchlosti a komfortu, ale v prípade, že budete musieť pásku často trhať, je dobré zvážiť aj túto vlastnosť.

Naša spoločnosť už viac ako 20 rokov poskytuje poradenstvo a predaj tisícov druhov lepiacich pások. Po celom Slovensku ale aj v zahraničí máme viac ako 600 spokojných veľkoobchodných partnerov.

Ak potrebujete poradiť s výberom, pokojne nás kontaktujte. Určite nájdeme stavebnú pásku aj pre vašu potrebu.

Nákupný košík